Ulug-beg – stredoveký islamský panovník, astronóm i matematik

Sultán i zručný počtár

Ulug-begV histórii nie je veľa prípadov, aby sa v jednej osobnosti zlúčili rodové panovnícke predpoklady spolu s úspechmi vo vedeckej oblasti. Nedá sa vždy presne oddeliť vlastný osobný odborný prístup od organizačných a materiálnych zásluh. V tomto prípade historické údaje pripúšťajú , že panovník bol nielen organizátor a mecenáš, ale aj dobre vzdelaný výskumník. Jeho celé meno znelo:
Mírzá Mohammad Táregh bin Šáhroch (Ulug Beg znamená "veľký vládca") alebo aj Muhammad Taragaj.
 

V základoch rodu

Jeho starý otec Timur (1336-1405) pochádzajúci z mongolského kmeňa a turko-tatárskej rodiny (tvrdil o sebe, že je potomok Džingischána), zjednotil turecko-mongolské kmene a obsadil veľké územia (v dnešnom Iráne, Afganistáne, Iraku i v Turecku; napadol severnú Indiu, zmasakroval mesto Dillí). Ulug Beg (*22. marec 1394 - †27. október 1449) bol vnukom dobyvateľa Timura a najstarším synom Shah Rukha a perzskej šľachtičnej. Ako vnuk panovníka cestoval s ním po bojiskách v celej ríši. Šestnásťročný sa stal guvernérom v Samarkande (1409) a vládcom ríše bol od roku 1447. Smutný osud panovníka ho dostihol tým, že bol asi zavraždený svojim vlastným synom.

Podpora vzdelania

SamarkandUlug-Beg bol nielen primerane vzdelaným a štedrým mecenášom vyššieho vzdelávania, ale aj sám bol schopný skúmať astronomické javy a študovať trigonometrické tabuľky potrebné pre astronomické výpočty a merania. Svedčí o tom písomné vyjadrenie významného súdobého matematika a astronóma al-Kášího (1370-1429), prezývaného aj „Druhý Ptolemaios", ktorý opísal v listoch vedecký život vo vtedajšom Samarkande. Pochválil odborné matematické i astronomické schopnosti Ulug-Bega, ktorý nechal založiť (1417-1420) vyššie školy, knižnicu i univerzitu, na ktorú povolal mnohých významných bádateľov a vybudoval trojposchodovú budovu observatória s najlepšími prístrojmi svojej doby (sextant mal polomer vyše 40 metrov). Samarkand bol vtedy významným strediskom poznania. Tu boli uskutočnené veľmi presné astronomické merania a vypracovaný (1420-1437) hviezdny katalóg. Zachovali sa výpočty polôh 1018 hviezd, ktoré boli najpresnejšie až do zavedenia optických prístrojov. Tu stanovili dĺžku trvania roka na 365 dní 6 hodín 10 minút 8 sekúnd. Dielo podporované, ale aj tvorené Ulug-Begom pôvodne v arabskom jazyku, bolo preložené aj do perzštiny. Slávnym sa stal Ulug-Begov výrok: "Ríše sa rozpadnú, náboženstvá pominú ako hmla, len veda žije a je večná."

Najznámejší spolupracovník

KašašinameAl-Káší (asi 1370-1429) za panovania Ulug-Bega chápal algebru ako určovanie neznámych veličín pomocou príslušných známych veličín. Vtedajšiu elementárnu matematiku zhrnul v pojednaní Kľúč aritmetiky (1427). Tam je spracovaná aj šesťdesiatková pozičná sústava. Matematik Al-Káší v Traktáte o kruhu (1424) už používa desatinné čísla a uvádza hodnotu 2π ako 6,2831853071795865. Uznal, že celú pravdu o tom, okrem Alaha, nikto nepozná.

Súčasnosť 21. storočia

ZnámkaTimur a Ulug-Beg sú pochovaní v mauzóleu Gur Emir, vystavanom na prelome štrnásteho a pätnásteho storočia. Interiér je vykladaný mramorom, vyzdobený pozlátenými mozaikami a reliéfmi. Timurov sarkofág patrí k svetovým raritám, je to najväčší nefritový balvan na svete. Uzbecký matematik, astronóm sa určite podstatne zaslúžil o rozvoj vedy i astronomický výskum v 15. storočí. Ulug-Beg ako patrón umenia i vedy, ktorý nezanedbal ani Korán, režíroval matematické postupy i astronomické výskumy svojej doby. Zapísal sa tým do histórie kalendárnych výpočtov a úspechov trigonometrie. Aj na Mesiaci je kráter s menom Ulug-Beg. (dmj)