Edwin Powell Hubble

Edwin HubbleEdwin Powell Hubble (20. novembra 1889 - 28. septembra 1953) bol americký astronóm, ktorý významne zmenil naše chápanie vesmíru tým, že demonštroval existenciu iných galaxií ako je naša, Mliečna cesta. Taktiež objavil, že stupeň Dopplerovho posuvu pozorovaný na svetelnom spektre iných galaxií sa proporcionálne zvyšuje zo vzdialenosťou galaxie od Zeme. Tento vzťah sa stal známym pod názvom Hubblov zákon a pomohol stanoviť, že vesmír sa rozpína.
Hubble je často nesprávne označovaný za objav Dopplerovho posuvu v spektrách galaxií, ale tento fenomén bol pozorovaný predtým už inými astronómami.

Vo svojich mladých rokoch ohúril predovšetkým vďaka svojim atletickým schopnostiam a nie intelektom, aj keď mal dobré známky z každého predmetu až na gramatiku. Vyhral 7 prvých miest a tretie miesto v stredoškolských atletických súťažiach v roku 1906.
V štúdiách pokračoval na Chicagskej Univerzite kde sa venoval matematike, astronómii a filozofii, čo mu vinieslo bakalárske vzdelanie v roku 1910. Ďalšie tri roky pokračoval v štúdiu vďaka štipendiu na Oxfordskej Univerzite, kde študoval právo, neskôr ale zmenil zameranie na španielčinu a získal diplom v tomto obore. Niektoré britské spôsoby a štýly obliekania ktoré si tu osvojil s ním ostali celý život a občas tým dosť iritoval svojich amerických kolegov.


Edwin HubblePo návrate do Spojených štátov Hubble začal vyučovať španielčinu, fyziku a matematiku na strednej škole v New Albany, Indiana. Počas I. svetovej vojny Hubble slúžil v americkej armáde a veľmi rýchlo dosiahol hodnosť majora. Vrátil sa naspäť k astronómii na Yerkesovom observatóriu Chicagskej Univerzity, kde získal svoj doktorský titul v roku 1917. Jeho dizertačná práca sa zaoberala fotografickým pozorovaním hmlovín.
V roku 1919 mu ponúkli miesto na observatóriu Mount Wilson v Californii, kde zotrval až do svojej smrti. V čase jeho príchodu na Mount Wilson dali práve do prevádzky vtedy najväčší Hookerov ďalekohľad. V tejto dobe prevládal názor, že celý vesmír pozostáva iba z našej galaxie, Mliečnej cesty. Hubble však pomocou Hookerovho ďalekohľadu identifikoval premenné Cefeidy v niektorých špirálových hmlovinách, vrátane hmloviny Androméda. Jeho pozorovania, ktoré uskutočnil v rokoch 1922-1923 dokázali, že tieto hmloviny boli príliš vzdialené na to, aby mohli byť súčasťou Mliečnej cesty a v skutočnosti to boli celé galaxie podobné tej našej. Proti tejto myšlienke sa postavili mnohí astronómovia tej doby, ale Hubble týmto objavom z 1. januára 1925 nakoniec od základov zmenil náš pohľad na vesmír.
Edwin HubbleHubble taktiež odvodil systém na klasifikáciu galaxíí, podľa ich vzhľadu na fotografiách. Zatriedil ich do rôznych skupín galaxií a vytvoril diagram, ktorý tiež poznáme pod názvom Hubblova morfologická klasifikácia.
Pozorovaním narastajúceho červeného posuvu vo vzdialenejších galaxiách Hubble podporil Teóriu veľkého tresku a potvrdil tak aj tvrdenie Všeobecnej teórie relativity o tom, že vesmír sa rozpína. Albert Einstein pôvodne do Všeobecnej teórie relativity zaviedol kozmologickú konštantu, ktorá toto rozpínanie mala "eliminovať." Avšak po Hubblovom zistení označil Albert Einstein kozmologickú konštantu za "najväčšiu chybu svojho života."
Medzi jeho ďalšie významnejšie objavy môžeme zaradiť asteroid 1373 Cincinnati, ktorý objavil 30. augusta 1935.
Počas svojej neskoršej kariéry sa Hubble pokúšal presadiť astronómiu ako súčasť fyziky a nie ako oddelenú vedu. Robil to najmä preto aby astronómovia, vrátane neho, mohli byť navrhovaní na Nobelovu cenu za ich prínosnú prácu v astrofyzike. Tohto sa Hubble, ale nedožil, ale krátko po jeho smrti komisia pre udeľovanie Nobelových cien rozhodla, že práce astronómov sú prípustne pre cenu za fyziku.

Krátko pred jeho smrťou uviedli do prevádzky 5,1 metrový Haleov teleskop a Hubble bol prvý, ktorý ho použil.
Hubble zomrel na následky mŕtvice 28. septembra 1953 v San Marino, California. Na jeho vlastnú žiadosť sa nekonal žiadny pohreb a jeho žena Grace nikomu neprezradila ako naložila s jeho pozostatkami, takže miesto jeho posledného odpočinku je dodnes neznáme.

 

HSTHubble síce nemá pomník na Zemi, ale NASA pracovala na vývoji jedného špeciálneho už od 70. rokov 20. storočia. Vývoj tohto zariadenia sa zakončil jeho vypustením 24. apríla 1990. A na počesť Edwina Powella Hubbla bol pomenovaný ako Hubblov vesmírny ďalekohľad. Toto zariadenie pracuje na obežnej dráhe Zeme už 20. rokov a svojimi výsledkami je práve tento ďalekohľad dôstojným pripomenutím jeho osobnosti a objavov.