25. výročie HST

25. výročie HST

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa nachádza na obežnej dráhe okolo Zeme.  Je jedným z prvých vesmírných observatórií, ktoré ľudstvo na svojej ceste k poznaniu vesmíru má. Séria BCO je projekt, vychádzajúci z dielne NASA. Patria tam:

Hubble space telescope

Compton Gamma Ray Observatory,

Chandra X-ray Observatory

Spitzer Space TelescopePretože je Hubble umiestnený mimo zemskej atmosféry, jeho snímky sú ostrejšie a kvalitnejšie. prirodzená bariéra, ktorou je atmosféra nemá vplyv na výsledné snímky, čo ho dostáva do popredia všetkých observatórii, ktoré su na Zemi.  Mimo atmosféru na obežnú dráhu ho v roku 1990 vyniesol raketoplán Discovery pod misiou STS - 31. Po spustení do prevádzky nešlo všetko hladko. Potreboval opravu, ktorá sa úspešne zrealizovala. Od svojho počiatku misie podstúpil 5 servisných opráv, ktoré vylepšili jeho vedecké prístroje a operačné systémy.

24. apríla 2015  Hubble oslavuje 25 výročie svojho zrodu ako jediného telescopu, ktorý úkazal ľudstvu to čo doteraz žiaden teleskop na Zemi. Jeho dedičstvo nám stále pripomína čo máme nad hlavami.J e zodpovedný za mnoho priekopníckych objavov a pomohol astronómom lepšie pochopiť základné problémy astrofyziky.

Tento vyslúžili "astronóm" sa už postaral o prepísanie učebníc astronómie. Stal sa jedným z najdôležitejších ďalekohľadov v dejinách astronómie.

Pri tejto príležitosti Vás pozývame na večerné pozorovanie objektov, rovnako ako to robí Hublle už 25 rokov. Okrem toho Vás pozývame aj na virtuálnu návštevu Výstavy. VSTÚPTE