Minitábor bádateľov

Minitábor bádateľov

V čase od 7. júla do 10. júla 2016 hostila Hvezdáreň v Partizánskom skupinu mladých bádateľov z východného Slovenska na ich ceste za tajomstvami vedy.

Program, ktorý pre nich nachystali ich animátori a na ktorom sa organizačne podieľala aj Hvezdáreň v Partizánskom, im otvoril okná dokorán nových vedomostí.

Po svojom príchode vo štvrtok, kedy sa trochu zregenerovali po dlhej ceste, ich čakala rozcvička pre mladých astronautov, ktorú museli podstúpiť nielen v normálnych podmienkach, ale aj v bezváhovom stave (na pleciach rodičov). Keď ju všetci úspešne absolvovali, boli pripravení na cestu do vesmíru. Na cestu za dobrodružstvom, za spoznávaním planét našej Slnečnej sústavy. Merkúr si pre nich pripravil drsné podmienky vo forme lezenia na vysoké bralá a trmácanie sa skrz hlboké krátery. Venuša bola o čosi ľahšia, pretože podmienky na jej povrchu sú nebezpečné aj pre vycvičených astronautov, a tak ju obišli  len okrajovo s pomocou skafandra. Mars nebol prechádzkou červenou záhradou a vyskúšal ich poctivo pri lezení na Mons Olympus, najvyššiu sopku v Slnečnej sústave. Jupiter je sám o sebe obrovskou plynnou guľou, na ktorej je tlak neznesiteľný, a preto bola táto zastávka len náučnou a to v podobe pozorovaní a zakresľovaní jeho búrok. Saturn ich privítal nádhernými prstencami, s ktorými sa len veľmi ťažko lúčili. No a Urán s Neptúnom boli skoro posledné zastávky na ich ceste. Po ich oblete sa vrátili do svojej domoviny na planétu Zem.

Tu preskúmali podrobnejšie hneď na druhý deň v piatok a to na kúpalisku Dúha v Partizánskom, kde tiež rovnako nezaháľali a čo-to sa naučili o najvzácnejšej tekutine pre človeka, o vode. Zistili, že voda je skoro všade a to nielen na Zemi. Rovnako sa dozvedeli aj to, že hoci má Zem mnoho oceánov či morí, napriek tomu je len na druhom mieste s najvyšším objemom tejto zvláštnej tekutiny v našom blízkom vesmírnom okolí.

Sobota bola dňom, v ktorom sa mladí bádatelia ocitli medzi živočíchmi obývajúcimi túto krásnu modrú planétu. Zavítali do Zoologickej záhrady v Bojniciach a tam študovali známe aj neznáme tvory.

V nedeľu bol každý malý bádateľ na záver odmenený odznakom a diplomom.

V priloženej galérii zopár momentiek z tohto dobrodružstva.

VK

Fotogaléria

64 fotografií