-dlhšiu dobu sa Slnku venujú sondy SOHO a STEREO pod záštitou ESA a NASA. Nedávno bola uvedená do činnosti nová sonda SDO -Solar Dynamics Observatory.
- Sonda Messenger 18. 3. 2011 vstúpila na stabilnú obežnú dráhu okolo planéty Merkúr.
-obľúbená destinácia mnohých automatov je práve táto planéta. Na obežnej dráhe sa nachádza európsky Mars express a americký MRO a na povrchu dva už legendárne roboty MER pomenovné Spirit a Opportunity
NASA - MER - Mars Exploration Rover
NASA - MRO - Mars Roconnaissance Orbiter
NASA - MSL - Mars Science Laboratory(pripravovaná misia)
- medzinárodný projekt Cassini-Huygens už niekoľko rokov objavuje okolie prstencov Saturnu.
- New Horizons, tak sa volá sonda, ktorá sa v roku 2006 vydala k vtedy ešte planéte Pluto. Časy sa ale zmenili a Pluto už viac nie je planétou. Pri Pluto dorazí v roku 2015 a momentálne sa nachádza v polovici svojej cesty. V roku 2007 sonda prelietala okolo obra Jupitera, takže vedci sondu využili na získanie nových poznatkov, ktoré najviac obohatila pred pár rokmi sonda Galileo, starší súrodenec sondy Cassini.
Vytlač stránku aktualizované 21.6.2010
Česká astronomická spoločnosť vyhlásila Súťaž najlepší vtip o konci sveta 2012
Cenník služieb hvezdárne
Registrujte sa pre bezplatný odber noviniek z diania vo hvezdárni.
| Po | Ut | St | Št | Pi | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
Máj 2012
|
||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
| 28 | 29 | 30 | 31 | |||